ទីតាំងអគារកាស៊ីណូខ្ពស់ៗចំនួន០៣កន្លែង ក្នុងក្រុងព្រះសីហ​នុរងការរង្គើរបន្តិចបន្តួចដែលបណ្តាលមកពីឥទ្ធិពលនៃការរំញ្ជួយដីពីប្រទេសជិតខាង
ខេត្តព្រះសីហនុ ៖ នៅវេលាម៉ោង១៤.០៥នាទីរសៀល ថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ មានអគារ កាស៊ីណូក៏ដូចជាសណ្ឋាគា ចំនួន០៣កន្លែងខ្ពស់ៗ ក្នុងក្រុងព្រះសីហនុបានរងការរង្គើរ ធ្វើអោយ បុគ្គលិកដែលកំពង់បម្រើការងារក្នុងអគារខាងលើនាំគ្នាភ្ញាក់ផ្អើល និងបាននាំគ្នារត់ចេញពីទីតាំងដែលខ្លួនស្នាក់នៅ ដើម្បីរត់រកទីកន្លែងសុវត្ថិភាព។ ដោយកំរិតនៃការង្គើរនេះ មានរយៈពេលប្រមាណតែ០៥នាទិប៉ុណ្ណោះហើយក៏បានស្ងប់ស្ងាត់ទៅវិញ និងមិនមានមនុស្សណាម្នាក់ រងរបួស អ្វីទេ ។
លោក ឡុង ឌីម៉ង់ អភិបាលរងខេត្តព្រះសីហនុ នៅវេលាម៉ោងប្រមាណជាង ១៤ក្នុង ថ្ងៃកើតហេតុនេះបានបញ្ជាក់ថា៖ មកដល់ពេលនេះស្ថានភាពនៃការរងឥទ្ធិពលនៃការញ្ជួយដីមកពីប្រទេសជិតខាង។ហើយបានជះឥទ្ធិពលមកដល់ក្នុងតំបន់ ខេត្តព្រះសីហនុរបស់យើង ទទួលនូវការរំរង្គើរបន្តិចបន្តួចខ្លះដែរតែក្នុងរយៈពេលខ្លីប៉ុណ្ណោះហើយឥឡូវនេះបានស្ងប់ស្ងាត់វិញហើយ។ ចំពោះទីតាំង ដែលរងការរង្គើរ រួមមាន ៖សណ្ឋាគារ និងកាស៊ីណូ ណាន ហៃ . សណ្ឋាគារ និងកាស៊ីណូស៊ី ហួរ ស្ថិតក្នុង ភូមិលេខ ០១ សង្កាត់លេខ ០៣ក្រុងព្រះសីហនុ និង តំបន់ឆៃណា ថោន ស្ថិត ក្នុង សង្កាត់លេខ ០៤ ក្រុងព្រះសីហនុ។
សួមបញ្ជាក់ផងដែរថា ក្នុងថ្ងៃទី២៨ខែ មិនា ឆ្នាំ ២០២៥នេះគ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិតធ្ងន់រហូតដល់៧.៧រ៉ិចទ័រ បានវាយប្រហារចំតំបន់ភាគកណ្តាល នៃប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ខណៈកម្លាំងញ័ររញ្ជួយដ៏ខ្លាំងក្លា ក៏បានជះឥទ្ធិពលដល់ប្រទេសថៃ និង វៀតណាមផងដែរ។ នេះបើតាមការចេញផ្សាយដោយ ទីភ្នាក់ងារព័ត៌មាន AFP។គ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិតធ្ងន់៧.៧រ៉ិចទ័រ វាយប្រហារចំកណ្តាលប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា និងរង្គើដល់ប្រទេសថៃ និងប្រទេសវៀតណាម ហើយសម្រាប់ខេត្តព្រះសីហនុ ប្រទេសកម្ពុជារបស់យើងមានតំបន់ខ្លះក៏ទទួលរងឥទ្ធិពលរញ្ជួយដីពីប្រទេសជិតខាង បន្តិចបន្តួចផងដែរ៕នាគសមុទ្រ