រដ្ឋបាលខេត្តប៉ៃលិន បើកកិច្ចប្រជុំវាយតម្លៃការស្នើស៉ំតែងតាំងអនុប្រធានពន្ធនាគារ ប្រធាន អនុប្រធានការិយាល័យ និងប្រធាន អនុប្រធានផ្នែក ជំនួសមន្ត្រីដែលចូលនិវត្តន៍ និងទទួលមរណភាព
(ប៉ៃលិន)៖ រសៀលថ្ងៃទី២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ នៅពន្ធនាគារខេត្តប៉ៃលិន មានបើកកិច្ចប្រជុំវាយតម្លៃការស្នើសុំតែងតាំងអនុប្រធានពន្ធនាគារខេត្ត ប្រធាន អនុប្រធានការិយាល័យ និងប្រធាន អនុប្រធានផ្នែក ដើម្បីបំពេញរចនាសម្ព័ន្ធពន្ធនាគារខេត្ត ជំនួសមន្ត្រី ដែលចូលនិវត្តន៍ និងទទួលមរណភាព។ពិធីនេះស្ថិតក្រោមអធិបតីភាពលោក សោ សុវណ្ណ អភិបាលរងទទួលកិច្ចការពន្ធនាគារ និង លោក ម៉ើង លីដា អភិបាលរងទទួលបន្ទុកកិច្ចការមុខងារសាធារណ: តាំណាងលោកជំទាវបណ្ឌិត បាន ស្រីមុំ អភិបាល នៃគណៈអភិបាលខេត្តប៉ៃលិន ព្រមទាំងមានការអញ្ជើញចូលរួមពីលោកឧត្តមអគ្គានុរក្សថ្នាក់លេខ៣ កូវ កឿត ប្រធានពន្ធនាគារខេត្តប៉ៃលិន និងអនុប្រធានពន្ធនាគារខេត្ត ប្រធាន អនុប្រធានការិយាល័យ ប្រធាន អនុប្រធានផ្នែក ពាក់ព័ន្ធជាច្រើនរូប។
លោកឧត្តមអគ្គានុរក្សថ្នាក់លេខ៣ កូវ កឿត ប្រធានពន្ធនាគារខេត្តប៉ៃលិន បានមានប្រសាសន៍លើកឡើងថា៖ ការតែងតាំងមន្ត្រី ក្នុងរចនាសម្ព័ន្ធពន្ធនាគារ ត្រូវអនុលោមតាមច្បាប់សំខាន់ៗចំនួនពីរ៖
ទី១.ច្បាប់ស្តីពីសហលក្ខន្តិកៈមន្ត្រីរាជការស៊ីវិល៖ កំណត់អំពីលក្ខខណ្ឌវិនិច្ឆ័យក្នុងការជ្រើសរើសមន្ត្រីដូចជា អតីតភាពការងារ សមត្ថភាព វិន័យ និងកម្រិតវប្បធម៌។ទី២.ច្បាប់ស្តីពីពន្ធនាគារ៖ ដោយសារមន្ត្រីពន្ធនាគារ គឺជាមន្ត្រីដែលមានក្របខណ្ឌឡូហ្គោដោយឡែក (ស្ថិតក្រោមក្រសួងមហាផ្ទៃ) ការតែងតាំងត្រូវឆ្លងកាត់ ការវាយតម្លៃពីគុណសម្បត្តិ និងសីលធម៌បុគ្គលជាចម្បង ដើម្បីធានាបាននូវការគ្រប់គ្រងមនុស្សតាមច្បាប់។ ចំណែកនីតិវិធីនៃការវាយតម្លៃ ធ្វើឡើងដើម្បី “បំពេញចន្លោះខ្វះខាត” (ជំនួសអ្នកចូលនិវត្តន៍ និងមរណភាព) ដែលនេះ ជាការធានានូវ “និរន្តរភាព នៃមុខងារសាធារណៈ”ផងដែរ។
មានប្រសាសន៍ក្នុងឪកាសនោះដែរលោក សោ សុវណ្ណ អភិបាលរងទទួលកិច្ចការពន្ធនាគារ និង លោក ម៉ើង លីដា អភិបាលរងទទួលបន្ទុកកិច្ចការមុខងារសាធារណ: បានលើកឡើងរួមគ្នាថា៖ កិច្ចប្រជុំពេលនេះគឺជាសក្ខីភាព នៃការយកចិត្តទុកដាក់ របស់រដ្ឋបាលខេត្តប៉ៃលិន ក្នុងការធ្វើទំនើបកម្មរដ្ឋបាល  និងការអនុវត្តច្បាប់ឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ដើម្បីធានាថា អង្គភាពពន្ធនាគារខេត្ត មានថ្នាក់ដឹកនាំគ្រប់គ្រាន់ ប្រកប ដោយសមត្ថភាព និងសីលធម៌ ហើយនេះក៍ជាការបង្ហាញ ពីសង្វាក់ការងារប្រកប ដោយបច្ចេកទេស ដោយមានការវាយតម្លៃ លើជំនាញវិជ្ជាជីវៈពន្ធនាគារ ការគ្រប់គ្រងជនជាប់ឃុំ និងសន្តិសុខ ការពិនិត្យលើទិដ្ឋភាពច្បាប់ នៃឋានន្តរស័ក្តិ ថ្នាក់ និងសិទ្ធិទទួលបានការតែងតាំង តាមឋានានុក្រមរដ្ឋបាល។
​ លោកអភិបាលរងខេត្ត ក៍បានមានប្រសាសន៍បញ្ជាកថា៖  ការរៀបចំរចនាសម្ព័ន្ធឡើងវិញនេះ  មានគោលបំណងជំរុញ ចំណុចសំខាន់ៗដូចជា៖ ទី១.គឺការពង្រឹងខ្សែរយៈគណនេយ្យភាព៖ នៅពេលមានប្រធាន ឬអនុប្រធានផ្នែកច្បាស់លាស់ ការទទួលខុសត្រូវលើការងារប្រចាំថ្ងៃនឹងមានប្រសិទ្ធភាពជាងមុន។ ទី២.គឺការលើកទឹកចិត្តមន្ត្រី មានន័យថា ការតែងតាំងមន្ត្រី ដែលនៅសេសសល់ ឱ្យឡើងតំណែង គឺជាការផ្តល់កម្លាំងចិត្ត ដល់មន្ត្រីដែលបានខិតខំបំពេញការងារ កុំឱ្យមានការកកស្ទះការងារ បន្ទាប់ពីមានមន្ត្រីចាស់ៗចាកចេញ។ទី៣.គឺសណ្តាប់ធ្នាប់ និងសុវត្ថិភាព ពន្ធនាគារជាកន្លែងរសើប ការមានរចនាសម្ព័ន្ធគ្រប់គ្រងពេញលេញ ជួយបង្ការហានិភ័យផ្សេងៗ ដែលអាចកើតមានឡើងផងដែរ៕